Повернутися до звичайного режиму

Правила поведінки в бібліотеці

1. Заходячи в бібліотеку, треба привітатись з бібліотекарем.

2. Коли просиш у бібліотекаря якусь книжку або допомогу в пошуку книжки, не забувай про "будь ласка" та "дякую".

3. До бібліотекаря звертайся на ім'я по-батькові. Як правило, у бібліотекаря є бейдж, на якому написана ця інформація.

4. Якщо книжку тобі видали в читальному залі - тихо сядь за вільний стіл. Читай книжку не вголос. Не висловлюй своє захоплення або незадоволення вголос. Пам'ятай, що поруч є й інші читачі - їм твої репліки будуть заважати.

5. Коли ти вже йдеш з бібліотеки, не забудь сказати "дякую" та "до побачення".

***

Правила поведінки в громадському транспорті

1. Якщо ви хочете скористатись громадським транспортом, не кидайтесь разом з натовпом до входу, не розштовхуйте людей, а краще допоможіть увійти і сісти будь-якій немолодій людині, чи жінці з дитиною, чи дівчині. Зайшовши, поводьте себе спокійно, не наступайте на чужі ноги і не працюйте ліктями.

2. Якщо ви зайняли вільне сидяче місце, не робіть вигляду, наче вас відволікає пейзаж за вікном, газета чи книга, ніби тому ви не помічаєте біля себе похилого віку жінку. Це стосується як хлопців, так і дівчат.

3. Якщо при вході в будь-який громадський транспорт хлопець пропускає дівчину вперед, то при виході він виходить першим і зупиняється, готовий допомогти їй, а якщо потрібно - подає руку. Так хлопець робить по відношенню до жінок усіх вікових категорій, а також по відношенню до літніх (хворих) чоловіків і дідусів.

В громадському транспорті не можна:

- грати на музичних інструментах чи включати голосно магнітофон;

- їсти, особливо морозиво, бо можна випадково забруднити кого-небудь чи себе самого;

- розгортати широко газету, заважаючи пасажирам;

- читати що-небудь через чуже плече;

- викидати сміття через вікно;

- займатись зачіскою і взагалі будь-яким туалетом;

- їздити в брудному одязі тощо.

При задушливій обстановці у вагоні транспорту треба спитати дозволу у тих, хто поруч стоїть або сидить : "Чи не зашкодить вам, якщо я відкрию вікно?"

Розмови в громадському транспорті.

Було б непогано, якби ви під час поїздки не забували, що навколо стоять і сидять пасажири, які мимоволі слухають , про що ви розповідаєте приятелю. Тому це не місце для душевних розмов. Тримайте свої секрети при собі, розкажете їх в іншому місці. Не говоріть про когось, називаючи ім'я та прізвище. І ні в якому разі не говоріть голосно.

***

Правила поведінки в театрі та кінотеатрі

Театральні спектаклі починаються в точно призначений час, і тому треба вчасно приходити і займати місця, особливо якщо вистава урочиста.

Що робити театралові, який спізнився, а квиток у нього, скажімо, в ложу?

Якщо спізнився чоловік, то йому варто стоячи почекати антракту. Якщо є вільне місце в задньому ряді, він може, звичайно, тихенько сісти, не турбуючи сусідів. Якщо з запізненням приходить жінка, чоловікові, який сидить ближче всього до дверей, варто поступитися їй місцем чи запропонувати краще. Якщо цього не можна зробити безшумно, не турбуючи інших, то варто почекати антракту.

Щоб краще бачити з далеких місць сцену й артистів, беруть театральний бінокль, але він не повинен служити для того, щоб розглядати публіку. На концерт бінокль не беруть.

У знак схвалення артистам аплодують. Після закінчення дії чи музичного твору ви можети виражати своє замилування оплесками. Незадоволення грою артистів чи змістом п'єси не виявляйте свистом, тупанням чи голосними зауваженнями під час виконання. Досить мовчати і не аплодувати - це покаже, що ви незадоволені.

Не йдіть з театру до кінця вистави, не кидайтесь до дверей відразу після, як опустилась завіса. Артисти, як правило, виходять ще на авансцену прощатися з публікою, що, аплодуючи, віддячує їм за гру.

Перед входом у глядацький зал відвідувачі здають у гардероб пальта й капелюхи. Після закінчення вистави слід почекати своєї черги та не штовхатися. Варто пам"ятати, що ті глядачі, які брали біноклі, забирають речі у гардеробі без черги!

У кіно

Під час відвідування кінотеатру дотримуйтеся тих же правил, що й при відвідуванні театру. Аплодувати чи якось інакше виражати задоволення грою акторів, яких ви бачите на екрані, у кіно не прийнято. Виняток робиться тільки під час урочистого перегляду кінокартин, коли присутні самі артисти. Тоді ваші оплески будуть вираженням подяки артистам за їхню гру, режисерові - за постановку.

Не діліться своїми враженнями під час показу фільму, розповідайте про них по дорозі додому. Не шарудіть попірцями, розгортаючи цукерки, - людей, які сидять поруч, це буде дратувати.

Поводитись треба так, щоб усі мали можливість уважно переглянути фільм.

***

Привітання

Представлення.

Наприклад, сьогодні до вас зайшли приятелі, які раніше ніколи не приходили. Їх треба представити батькам. При цьому діє правило: молодших представляють старшим; підлеглих-керівнику; хлопця-дівчині.

Знайомства між однолітками.

Коли знайомляться ваші однолітки, ви кажете: "Знайомтесь, будь ласка, це мій товариш Іван, а це Артем". Кого ви назвете першим, а кого другим, не має значення. Якщо серед вас є дівчина, їй слід надати перевагу, сказати так : "Яся, це мій товариш Костя, знайомтесь". Ті, кого знайомлять, повинні посміхнутись і відповісти : "Дуже приємно!" і потиснути один одному руки.

Люди, яких ви представили один одному, повинні вважати себе знайомими на все життя і вітатись при зустрічі, навіть коли їх знайомство не поглиблюється і не підтримується.

Прийшовши в дім чи в яке-небудь громадське місце, де ніхто із присутніх вас не знає, ви повинні самі представитись і пояснити мету свого візиту. Наприклад: "Добрий день,я Іван Бугай, прийшов до вас за касетою, яку ви обіцяли позичити нашому класу для проведення дискотеки".

***/Files/images/pravila-etiketa-dlya-samyx-malenkix-7.jpg

Привітання

При зустрічі зі знайомими або тими, з ким ви хотіли б поговорити, неодмінно привітайтеся. Заведено вітатися не тільки зі знайомими, але й з людьми, котрі мешкають по сусідству. За усталеним звичаєм першим вітається хлопчик з дівчинкою, чоловік з жінкою, молодший зі старшим, підлеглий з начальником. Якщо ви хочете попросити незнайому людину про якусь послугу, то спочатку чемно привітайтеся, а отім вже висловлюйте своє прохання.

Зі знайомими людьми вітайтеся не тільки тоді, коли ви упевнені, що вони вас бачать, а й тоді, коли ви не впевнені, чи помітять вони ваше привітання.

Якщо ви прийшли у гості, не забувайте, що той, хто прийшов, звичайно вітається з усіма присутніми першим. Якщо ви з"явилися, коли усе товариство зібралося, то,увійшовши у кімнату, голосно й ясно промовте загальне привітання.

Гість, що з"явився, коли усі вже сидять за столом, повинен наперед привітатися з дівчатками, а потім - з хлопцями.

***

Коли говорять "ти", а коли "Ви"

"Ти" звичайно кажуть один одному родичі, друзі, товариші по службі, приятелі, діти. Дорослі, зрозуміло, говорять дітям "ти". Є люди, які вважають, що звертання на ви дає їм право бути розв"язними. Це суто помилкова думка - повага і в цьому випадку не тільки може, а й повинна мати місце.

Необхідно до усіх звертатися у ввічливій формі. Неприпустимо говорити : "Ей, ви там, послухайте..." або "ану, йдіть до телефону". Слід сказати : "Будьте ласкаві, підійдіть до телефону".

***

Етикет квітів

Уміння дарувати квіти — це велике мистецтво. Дотепер у Європі дотримуються певних правил квіткового етикету. Насамперед слід пам'ятати, що квіти, які ви даруєте, свідчать не тільки про ваш смак, але й підкреслюють ваше ставлення до того, кому ви їх даруєте. Тому перш ніж дарувати букет, необхідно згадати два основні правила квіткового етикету, з яких перше пов'язане з особистістю того, кому вони призначені, а друге — з обставинами вручення подарунка. Правила говорять:

• квіти як подарунок слід вибирати дуже ретельно, і вони мають відповідати віку, статі та стану здоров'я того, кому ви хочете їх подарувати;

• вибираючи квіти, необхідно враховувати призначення букета, бо не кожна квітка відповідає будь-якому приводу.

Крім того, подарунок у вигляді квітів дасть більшу радість винуватцю урочистих подій, якщо при їхньому виборі ви враховували його любов до певних квіткових рослин.

Дітям дарують квіти дрібні й ніжні, складені в маленькі, округлі, різнобарвні, теплих радісних тонів букетики. Вони повинні являти собою гарне доповнення до барвистих іграшок або коробки цукерок. Дорослим частіше дарують букети на довгих стеблах. Молодим жінкам підносять так звані шляхетні квіти. Залежно від ступеня близькості фарби міняються від інтенсивно червоних до пастельних, відомих як нейтральні. Це можуть бути гвоздики, гербери і троянди. Орхідея доречна для подарунка дорослій жінці, а дарувати цю квітку дівчині недоречно. Жінкам старшого віку можна дарувати всі шляхетні квіти, у тому числі лілії і хризантеми. Краще, якщо вони будуть пастельних і спокійних тонів, зі смаком складені в букети.

Раніше вважалося непристойним дарувати букети білих квітів людям старшого віку. І сьогодні деякі люди не люблять дарувати й одержувати квіти цього кольору. Білі хризантеми і кали вважаються квітами жалоби і суму. Маленький різнобарвний букетик, подарований чоловіку, може поставити всіх у незручне становище, якщо, звичайно, цьому «чоловіку» не три роки. Чоловікам звичайно дарують квіти на довгих стеблах і одного кольору.

Особливої уваги вимагає підбір квітів для хворих людей. Це повинні бути найкращі квіти, які тільки можна купити, бо той, хто погано себе почуває і не може вийти з дому,

Усі квіти, призначені для подарунка, повинні бути упаковані в тонкий папір, пакет з целофану, коробку з картону. Але перед тим як вручити квіти, їх розпаковують. При даруванні букет треба тримати квітами догори, на вулиці ж його треба нести квітами вниз — у такий спосіб легше зберегти свіжість бутонів.

Вручають квіти лівою рукою, щоб права була вільною для вітання. Якщо ви робите візит знайомим, то квіти вручають господині, у разі іменин чи дня народження — винуватцю урочистостей.

Якщо чоловік супроводжує жінку, він підносить квіти господині після того, як жінки обміняються вітаннями. Молода

людина, що з'являється в домі з першим візитом увічливості, не повинна забувати про квіти як для господині, так і для її дочки. Букети не повинні бути однаковими й одного кольору. Дарувати квіти-- це мистецтво, а одержувати їх— ще більше. Прояв задоволення являє собою нагороду для дарувальника. Отримані квіти ставлять у воду (від кожного дарувальника — в окрему вазу) і встановлюють у місці, помітному для всіх, щоб ними могли милуватися.

***

Телефонний етикет

Коли телефонуєте ви:

- Якщо після сьомого гудка той, кому ви телефонуєте, не

бере слухавку, спробуйте подзвонити йому пізніше. Можливо, потрібна вам людина дуже зайнята і не може підійти до апарата.

- Якщо ви помилилися номером, нетактовно ставити запитання: «А який у вас номер?». Замість цього повідомте, куди ви телефонуєте: «Вибачте, це номер 555-55-55?».

- На початку розмови слід привітатися — як і в звичайній розмові. Коли слухавку взяв хтось із членів родини вашого друга чи подруги, ввічливо попросіть покликати його (чи її) до телефону.

- Коли того, хто вам потрібен, немає, можна або запитати, коли він повернеться, або представитися й попросити, щоб вашому другові чи подрузі передали, що ви дзвонили.

- Припустімо, що до телефону підійшов саме той, хто вам потрібен. Не змушуйте його витрачати час на те, щоб вас упізнати. Назвіть своє ім'я. Наприклад: «Привіт, Олено! Це Тетяна...»

- Не займайте телефон більше ніж на 15 хвилин. Можливо, хтось саме цієї миті намагається зателефонувати вам або комусь із членів вашої родини. Якщо ваш співрозмовник затягує розмову, домовтеся зустрітися особисто і вислухати його.

- Без потреби не телефонуйте з чужого апарата. Коли ви прийшли в гості і вам негайно треба подзвонити, попросіть у господарів дозволу.

- Не телефонуйте знайомим пізніше десятої вечора та раніше восьмої ранку. Навіть якщо ваші знайомі не сплять, їхні батьки можуть спочивати, і ви потурбуєте їх своїм дзвінком.

Якщо телефонують до вас:

- Знявши слухавку, скажіть: «Алло». Це своєрідна перевірка зв'язку.

- Коли тому, хто дзвонить, потрібні не ви, а хтось із відсутніх членів вашої родини, неввічливо запитувати «Хто дзвонить?». Краще сповістити, що тата (сестри, мами, бабусі) зараз немає вдома, і спитати, чи потрібно щось їм передати. На випадок, якщо співрозмовник повідомить свій номер телефону, треба покласти поруч з апаратом ручку та блокнот або аркуш паперу. Не сподівайтеся на свою пам'ять: ви можете забути про дзвінок, на який ваші рідні довго чекали.

- Якщо до вас прийшли гості, а в цей час вам хтось зателефонував, домовтеся, що ви передзвоните, щойно звільнитеся. Неввічливо довго обговорювати улюблену комп'ютерну гру, тоді як ваші гості позіхають від нудьги.

Окрему групу становлять мобільні телефони, яких щодалі стає більше. Для них теж існує кілька правил.

- Завжди вимикайте мобільники, коли ви приходите до театру, кіно, заходите на урок. Якщо ви чекаєте на дуже важливе повідомлення, переведіть свій телефон у вібро-режим. Відповідати на дзвінок під час уроку або вистави не можна. Тому попросіть ваших знайомих у разі крайньої потреби надсилати СМС-повідомлення. Якщо справа термінова, попросіть дозволу в учителя, вийдіть із класу і передзвоніть.

- Коли дзвонить телефон, а ви з кимось розмовляєте, вибачтесь і відійдіть убік.

- Говоріть коротко, особливо тоді, коли дзвонять до вас. Не примушуйте друзів витрачати зайві кошти.

- Не надсилайте безглуздих або образливих повідомлень.

- Не давайте номер чийогось телефону без згоди його власника (це правило поширюється і на звичайні телефони). Можливо, ваш друг чи подруга не бажає спілкуватися з тим, хто до вас звернувся. Краще зробіть навпаки: нехай той, хто хоче зв'язатися з вашими друзями, залишить свій номер, а ви передасте його за призначенням.

***

Правила гарного тону за столом

Правила гігієни вимагають, щоб скатертина завжди була чистою. Вона може бути білою або строкатою залежно від поєднання кольорів і візерунків столового сервізу. До сніданку, пообідньої кави або чаю, а тепер до обіду й вечері стіл із гарною поверхнею вкривають невеличкими білими або кольоровими серветками (по одній на людину). На серветці має поміститися столовий набір, призначений для однієї персони. Під кожну загальну страву або чашку також підстилають маленьку серветку. Решта поверхні столу залишається непокритою. Для урочистої вечері скатертиною застеляють весь стіл, краї скатертини, щоб вони виглядали красиво, звішуються за край столу приблизно на 20 см.

Якщо ж хочуть накрити стіл урочистіше, то серветку кладуть на хлібну тарілку, розташовану ліворуч. Креманки із салатом або узваром (готові страви) ставлять ліворуч, але далі від краю столу. Рибний ніж кладуть справа від ножа для печені (для закусок потрібні виделка і ніж, трохи менші за розміром, ніж для печені). Ложку кладуть правіше ножа. Масло подають зі спеціальним ножем, сіль і гірчицю — із відповідними ложечками. Страви з гарніром і смажениною подають із ложкою і виделкою (можна звичайні). Місце склянки — праворуч. Для кави, чаю, молока і какао потрібні блюдця.

За сніданком основною тарілкою слугуватиме закусочна, на якій влаштовують серветку, праворуч від тарілки — ніж. Ложку (для каші, випускної яєчні) кладуть за тарілкою. Справа за тарілкою — місце чашки з блюдцем або склянки з блюдцем. Некруте яйце їдять у спеціальній підставці, що ставлять на блюдце або на тарілку для хліба. Сюди ж кладуть ложечку для яйця. Все це ставлять за основною тарілкою зліва. Скибки м'яса (ковбаси, шинки) їдять виделкою, яку кладуть зліва. Вазочки з медом або варенням ставлять на тарілочки, на краї яких лежать ложечки. Кавник, молочник, цукорницю розташовують так, щоб їх зручно було брати.

За обідом на мілку тарілку ставлять супову, праворуч кладуть ніж, ліворуч — виделку, за тарілкою — супову ложку, потім десертну ложку. Хлібна тарілка — зліва. Салат, узвар — зліва, але за основною тарілкою.

Сидячи за столом, треба пам'ятати таке:

- непристойно класти лікті на стіл, можна тільки спиратися зап'ястям на його край; жінка може ненадовго обпертися на стіл ліктем;

- не варто скачувати хлібні кульки, грати ложками й виделками, чаркою, згортати край скатертини в трубочку, протягати в усю довжину ноги;

- під час їжі не варто розставляти лікті й низько схиляти голову над тарілкою (її можна злегка нахилити і на цю висоту піднести виделку або ложку);

- не варто дути на гарячу їжу і напої, чавкати, присьорбувати. П'ють і їдять беззвучно;

- за новими правилами етикету ножем слід різати шніцель, картопляні оладки, овочеві котлети, млинці, млинчики і навіть вареники. За бажанням можна обійтися й виделкою;

- не користуються ножем, коли їдять макарони, вермішель, локшину, солянку, мозки, омлет, пудинг, желе, овочі. Все це їдять тільки виделкою;

- після їжі ніж і виделку складають у тарілці паралельно ручками в правий бік. Коли передбачається, що ті сам! ложки, ножі й виделки використовуватимуться для наступної страви, їх кладуть на стіл;

- коли користуються ножем і виделкою, то виделку весь час тримають у лівій руці, а ніж — у правій;

- коли їжу запивають якимось напоєм, варто спершу проковтнути їжу, а потім запити. Але перш ніж пити, слід протерти губи серветкою, щоб не лишати на склянці масних плям;

- нечемно доливати з пляшки або графина тільки собі, не запропонувавши спершу сусідові по столу;

- неввічливо вибирати з порцій, що лежать на тарілці, кращу. Беруть той шматочок, що ближче. Якщо навіть ми захочемо взяти меншу порцію, можуть подумати, що ми вибираємо кращу;

- не вмочують хліб у соус і не витирають хлібом тарілку; / якщо в сільничці немає ложечки, сіль набирають кінчиком свого ножа (ніж при цьому має бути чистим);

- виховані люди не сідають за стіл із цигаркою. Дозволити собі закурити можна тільки тоді, коли ти вийшов з кімнати на балкон або вулицю;

- хліб не ріжуть ножем, а відламують маленькими шматочками від скибки, взятої із хлібниці;

- закуску (наприклад, шинку) їдять ножем і виделкою, а не кладуть її на хліб, як бутерброд. Невеличкі шматочки хліба можна намазувати маслом. При цьому масло беруть потроху з маслянки на край своєї тарілки;

- під час сніданку можна весь шматок хліба намазати маслом і відкушувати від шматка. Хліб, намазаний маслом, не ріжуть ножем. Під час вечері на такий шматочок хліба краще покласти шинку або сир — це буде бутерброд, який можна розрізати навпіл, щоб було зручніше їсти. Такий бутерброд можна їсти з тарілочки, користуючись ножем і виделкою;

- "буфетні" бутерброди їдять без ножа та виделки, таке їхнє призначення; сухарі вмочують у чай або молоко тільки в сімейному колі; паштет беруть ножем. Намазувати паштет на хліб можна тільки в сімейному колі;

- некруте яйце поміщають у спеціальну підставку для яєць, потім краєм ложечки вдаряють по верхівці та знімають її. Такий рух має бути швидким та енергійним, інакше верхівка не відокремиться. Але якщо саме так і трапилося, можна її зняти пальцями, біда невелика;

- яєчню заведено їсти ложечкою або виделкою залежно від її консистенції;

- супи їдять не нахиляючи тарілку (від себе або до себе). Невеличка кількість супу залишається в тарілці. У сімейній обстановці можна злегка нахилити тарілку від себе. Ні під час їжі, ні після їжі ложку із супу не кладуть на стіл, вона залишається в тарілці;

- бульйони, супи, подані в чашках, п'ють, як чай, ложку використовують, коли хочуть виловити грінки, яйце, шматочки м'яса, що плавають у супі. Але якщо суп поданий у чашці з двома вушками, користуються ложкою;

- курка в бульйоні — одночасно перше і друге, тож спочатку ложкою їдять бульйон, потім — шматочки курки за допомогою виделки та ножа;

- рибу як у холодному, так і в гарячому вигляді слід їсти виделкою і ножем. Користуються ножем і тоді, коли їдять маринований оселедець;

- якщо до рибної страви подано спеціальний лопаткопо-дібний ніж і спеціальну виделку, то лопатку беруть у праву руку, виделку — в ліву. Виделкою підтримують шматочок, лопаткою відокремлюють кістки. Якщо подаються дві виделки, то правою відокремлюють кістки, лівою відправляють шматочки риби в рот. У крайньому разі, якщо є тільки одна виделка, то її беруть у праву руку, у ліву — шматочок хліба. Хлібом притримують шматочки риби, а виделка слугує для відділення кісток, із її ж допомогою підносять шматок до рота;

- якщо на вашій тарілці виявиться ціла риба (варена або копчена), то спочатку відокремлюють від скелета верхню частину філе, потім відокремлюють хребет і кісточки (їх відкладають убік), потім з'їдають другу половину. Після того, як ви впоралися із цією стравою, на тарілці залишається рибний кістяк;

- рибну кісточку, що "заблукала" в роті, непомітно беруть виделкою і кладуть на край тарілки;

- раків їдять спеціальним ножем (з отвором для кліш-ней), а також руками, тут нічого не вдієш;

- птицю їдять за допомогою ножа й виделки. Слід змиритися з тим, що неможливо все м'ясо зняти з кісток. Удома можна дозволити собі взяти курячу ніжку в руку;

- м'ясо з овочами їдять за допомогою ножа й виделки. Ні на хвилину не можна випускати з правої руки ніж, із лівої — виделку. Якщо крім м'яса і картоплі є ще горошок, то, притримуючи виделкою м'ясо, ми відрізаємо шматочок, потім із цим шматочком повертаємо виделку виїмкою нагору і накладаємо в неї горошок, увесь час тримаючи її в лівій руці. Картоплю не варто розминати на тарілці; салат, поданий до м'яса на окремій тарілочці, їдять із неї, набираючи потроху; спагетті або макарони-соломку дуже складно їсти так, щоб це виглядало красиво. Є три способи, щоб упоратися з цією італійською стравою. Перший — за допомогою виделки й ложки. Ложку тримають у лівій руці. Край ложки опускають у тарілку, на виделку накручують макарони і кладуть їх у ложку, відрізавши набрану порцію ложкою від решти, ЇЇ несуть до рота. Другий спосіб: виделку тримають як ніж, опустивши її в макарони, піднімають їх нагору, відокремлюючи невеличку порцію. Потім знову опускають виделку з макаронами в тарілку, тут накручують їх на виделку і швидко відправляють у рот. Третій спосіб: наколюють макарони на виделку, яку тримають при цьому вертикально, і в такій позиції накручують відповідну порцію. Основне правило: набирати на виделку не більше 2-3 ниток макаронів; випічку їдять спеціальними виделочками. Якщо таких немає, користуються ложечками.

Сухі тістечка, пряники можна брати руками;

- яблуко, грушу їдять ножем і виделкою, нарізають на чвертки, потім, узявши скибку на виделку, знімають ножем шкірочку. Очищений шматочок їдять на тарілці, користуючись ножем і виделкою. Можна очистити фрукти руками, але їсти їх треба на тарілці за допомогою ножа й виделки;

- персик розрізають на тарілці, видаляють кісточку, знімають шкірочку, користуючись ножем і виделкою, і з'їдають, відрізаючи по шматочку;

- банани очищають від шкірки та їдять ножем і виделкою, відрізаючи кружечками;

- апельсини чистять у такий спосіб: надрізають шкірку хрестоподібно, знімають її та розділяють плід на часточки. Ні апельсини, ні мандарини не чистять спирале-подібно;

- грейпфрут подається розрізаним поперек, середину відокремлюють від шкірки, посипають цукровою пудрою і їдять ложечкою;

- черешні і вишні подають із черешками, за які ягоди тримають у руці та з'їдають. Мірою можливості непомітно випльовують кісточку в кулак, а потім на свою тарілку;

- виноград, як правило, з'їдають цілком (хто не любить насіннячка і шкірку, може вчинити так, як із вишнею);

- сливи розламують ножем і виделкою, кісточки кладуть на тарілку;

- полуницю слід подавати очищеною. Не заведено розминати її на тарілці з цукром і сметаною. Утворювана маса виглядає неестетично. Сказане стосується й суниці;

- кавун і диню подають розрізаними на скибки та їдять чайною ложкою або десертною виделкою;

- узвар, поданий у креманці, їдять ложкою. Надпивати прямо з неї негарно. Кісточки випльовують на ложечку і кладуть у тарілку, що стоїть поруч або під креманкою.

Кiлькiсть переглядiв: 1677