Корисні звички

/Files/images/mutu.jpg

1. Мити руки.
Здавалося б, тут все так просто, що й говорити не варто. От тільки багато батьків упускають правильний момент, щоб прищепити малюкові цю звичку. Як тільки ви починаєте підгодовувати його кашкою або овочевим пюре, перед кожним прийомом їжі обов'язково мийте маляті ручки. Не важливо, що він ще не їсть сам і не скоро почне. По-перше, малюк може влізти в їжу ручкою і облизати її: нехай вона буде чистою! А по-друге, виробиться умовний рефлекс: перед їдою треба піти у ванну, скористатися милом. Те ж необхідно зробити, повернувшись з вулиці і посидівши на горщику. Дитина поки ні до чого не торкається, туалетним папером не користується, але важливе правило, яке вона повинна засвоїти на рівні автоматизму: мити ручки після туалету. Завжди!

Порада.
Тримайте цю справу на контролі. Старша дитина може забігатись, забувши про миття рук, але не мама! Багато діток виконують цю процедуру формально: мазнув долонею по милу, сунув руки під кран - ось і все! Покажіть дитині правильний алгоритм дій. Отже потрібно ...

Взяти шматок мила в руки або видавити краплю рідкого засобу з дозатора. Ретельно намилити їх з усіх боків 20 секунд. Покласти мило на місце, і ще 40 секунд змивати піну під струменем води. Повторити все. Гарантію чистоти рук і захист від кишкових інфекцій дає лише дворазове миття рук.

/Files/images/zubu.jpg
2. Чистити зуби.

Як тільки у немовляти прорізався перший зуб, його потрібно очищати від нальоту щіточкою у вигляді напальчника - поки ще без пасти, звичайно! З півтора року належить чистити зубки м'якою дитячою щіткою, знову ж таки без пасти, з 2 років - уже з дитячою пастою (тільки спочатку потрібно навчити малюка полоскати ротик), а до 3 років дитина цілком здатна все робити сама, але тільки під наглядом мами . Видавлювати пасту на щітку потрібно потроху - шматочками не більше горошини. Не хвилюйтеся, зубні пасти, призначені для діток молодших 6 років, не містять фтору. Навіть якщо малюк проковтне трохи, це не завдасть йому шкоди. Ну а з 12 років, коли відбудеться зміна зубів, можна буде відмовитися від дитячих паст, перейшовши на звичайні - для всієї родини.

Порада.
Чистити зубки потрібно вранці і ввечері після їжі по 2-3 хвилини, дотримуючись правильної технології: бічні поверхні - строго від ясен вимітаючими рухами, а жувальну - круговими. При цьому по кожній грані зуба потрібно пройтися щіткою не менше 10 разів. Поки малюк не освоїть цей навик досконало, намагайтеся чистити зуби разом з ним. Щоб дитині не набридло бавитись із щіткою, включіть дитячу пісеньку - більшість з них звучить рівно стільки, скільки повинна тривати ця процедура.

/Files/images/lik.jpg
3. Ходити до лікаря.
"А навіщо це робити, якщо дитина здорова? - Дивуються матусі. - До чого всі ці нескінченні аналізи, щеплення, профілактичні огляди? "Та тому, щоб ваше чадо залишалося здоровим і надалі. А головне - щоб ваша дитина не страждала "синдромом білого халата" - боязню лікарів і медичних процедур, через яку багато дорослих навіть в критичних випадках (коли серце прихопило і розвинувся напад апендициту) воліють тягнути до останнього, не звертаючись за допомогою до фахівців . Чим може закінчитися таке ставлення до медицини - пояснювати не треба, а формується воно саме в дитинстві.

Порада.
Щоб дитина не лякалась медичних маніпуляцій та докторів, заздалегідь поясніть їй, куди ви йдете і навіщо. Невідомість і присутність чужих людей, які скоюють з нею незрозумілі маніпуляції, - ось що дійсно лякає дітей. Ніколи не обманюйте свою дитину! Потрібен укол? Так прямо і скажіть - доведеться трохи потерпіти. Неприйняття медицини і недовіра до лікарів у багатьох починається з того, що в дитинстві їм говорили: Не бійся, боляче не буде ... Постарайтеся підтримати бойовий дух в дитині. Коли медсестра піднесе до шкіри голку, відволічіть дитину чим-небудь - тоді вона не відчує болю. Хвилювання може вплинути на результати аналізу крові. Особливо гостро реагують на нервову напругу лейкоцити - варто дитині злякатися людини в білому халаті або відреагувати на біль, і кількість білих клітин починає знижуватися. Візит до стоматолога може бути не такий страшний як прийнято думати. Якщо показувати йому дитину двічі на рік, привід для страху відпаде сам собою - адже свердлити зубки не доведеться. У розпорядженні стоматологів є методи виявлення карієсу на ранніх стадіях. Наприклад, за допомогою спеціального лазерного приладу можна виявити ділянку демінералізації (ослаблення) емалі задовго до того, як на ній з'явиться пляма. У таких випадках, а також, якщо вона вже виникла, діткам віком до 3 років проводять курс ремінералізації - відновлення поверхні зуба спеціальними складами. Неприємних відчуттів дитина при цьому не відчуває, а головне - розуміє, як важливо вчасно показувати зубки доктору: адже тоді не доведеться їх лікувати!

/Files/images/pr.jpg
4. Не переїдати
.
Розширюючи дитячий раціон, не перегодовуйте і не вимагайте доїдати все, що поклали на тарілку, якщо дитина втамувала голод. Харчові звички закладаються в ранньому віці - нехай вони будуть правильними! Вивчивши, що їдять 3000 американських малюків на другому році життя, американські педіатри виявили: діти споживають в середньому 1220 ккал - на третину більше, ніж потрібно в цьому віці! У Росії приблизно така ж ситуація, що формує цілу армію маленьких товстунів, яким належить все життя вести нерівний бій із зайвими кілограмами. Постарайтеся, щоб ваша дитина не поповнила їх ряди. У діток з надмірною масою тіла в небезпеці серце, судини, кістки, суглоби, хребет, а також обмін речовин - є ризик захворіти на діабет. Не дайте загрозі реалізуватися!

Порада.
Не вмовляйте дитину: "Ложечку за маму, ложечку за тата!" Не змушуйте доїдати те, що залишилося на тарілці, якщо вона не хоче. Розтягнувши дитині шлунок, ви створюєте грунт для невгамовного апетиту і надлишкової ваги.

/Files/images/prog.jpg
5. Гуляти щодня.

Про користь свіжого повітря знають всі, але на практиці цей оздоровчий засіб застосовують одиниці. Немовля виставляють спати на балкон у колясці - ось і вся прогулянка! З малюком старшим виходять на вулицю в кращому випадку разок на півгодинки, а не 2-3 рази на день на 1,5-2 години, як годиться. Подумайте, чого ви позбавляєте дитину. Адже справа не тільки в кисні, який необхідний для росту, розвитку і розуму. Мова йде про набагато більше - вихованні стереотипу, що змушує людину чергувати роботу і дозвілля, причому відпочивати в активному режимі на свіжому повітрі. З діток, у яких не було часу на прогулянки, виростають трудоголіки, що не вилазять з офісів, або ледарі, які приростають до дивана. Такий спосіб життя укорочує його і наповнює її хворобами.

Порада.
Правильно одягайте дитину на прогулянку. Влітку нехай бігає в трусиках і в маєчці, а восени і взимку дивіться по погоді, керуючись принципом: на дитині має бути стільки ж шарів одягу, скільки і на вас, якщо вона вже починає ходити і проведе прогулянку на ногах.

/Files/images/zar.jpg
6. Робити зарядку і гімнастику.
Зарядка - це кілька вправ, які дитина виконує вранці, щоб організм швидше прокинувся, увійшов в робочий ритм. Тривалість такого комплексу - 1-2 хвилини. Після зарядки дитина не повинна відчувати ніякої втоми - тільки бадьорість. А ось гімнастика - це серйозне фітнес-тренування, після якого потрібен відпочинок. Критерієм оптимального навантаження тут служить невелика втома після кожної вправи і всього комплексу в цілому, які швидко змінюються бадьорістю і приливом сил.

Порада.
Обладнайте в дитячій кімнаті спортивний куточок, щоб навчити малюка лазити і підтягуватися.

/Files/images/dux.jpg
7. Правильно дихати.

Багато малят дихають поверхнево і занадто часто. Норма для новонароджених - 50, немовлят - 35-40, дітей 1-3 років - 25-30, 4-6 років - 25, 7 років - 20-22 вдихів у хвилину в спокійному стані. А крім того, дихання буває неритмічним - дітки затримують вдих чи видих (особливо, коли хвилюються), погіршуючи вентиляцію легенів. В результаті дихальна система не встигає як слід провітритися. Свіже повітря поступає лише в зовнішні відділи, велика ж частина обсягу легень виявляється заповненою практично не обновлюваним повітрям. Вірусам і алергенам тільки того й треба!

Порада.
Не змушуйте дитину носити тісні штанці, трусики чи колготки, з яких вона почала виростати, не затягуйте ремінь на останню дірочку. Якщо живіт стиснутий або перетягнутий, дитяче дихання порушується.

Не вимагайте від свого чада: "Втягни живіт!" - В такому вигляді м'язи черевного преса "вимикаються" з дихального циклу, і вентиляція легень погіршується. Замість цього потренуйтеся разом з дитиною, освоюючи правильне черевне дихання. (Дихальні вправи потрібно виконувати по 3-4 рази кожне, двічі в день.)

Розстеліть на підлозі гімнастичний килимок, попросіть дитину лягти на спину, підкласти долоні під голову і трохи зігнути коліна. Нехай напружить м'язи черевного преса і втягне живіт, енергійно видихаючи повітря, а потім витримає невелику паузу, поки не відчує потребу вдихнути. Тепер пора зробити вдих з участю діафрагми, наче наповнюючи живіт повітрям, і після невеликої паузи видихнути, сильно втягуючи живіт. Нехай повторить вправу кілька разів.

/Files/images/lag.jpg
8. Лягати вчасно.
Ритм сну і неспання встановлюється на все життя, а його збій веде до зниження імунітету, розладу функції внутрішніх органів і хворіб. Так що ніяких мультиків до опівночі або ігор в ліжку! Нехай дитина звикне до того, що ліжко - тільки для сну.

Порада.
Дотримуйтесь ритуалу відходу до сну. Певна послідовність дій допомагає відключитися від вражень дня, налаштувавшись на нічний відпочинок. Купання, казка на ніч, колискова, поцілунок перед сном, побажання спокійної ночі - і ваше чадо починає занурюватися в приємну дрімоту.

Дайте їй час заснути. Дитина - не автомат. Іноді вона засинає відразу, а деколи проводить в ліжку годину і навіть більше, а сну - ні в одному оці. Не сваріть його, просто встановіть правила: лежати тихо, не грати і не розмовляти, не вставати з ліжка без крайньої необхідності, наприклад, тільки якщо потрібно сходити в туалет.

Кiлькiсть переглядiв: 403