ПАМ’ЯТКА для учнів з метою запобігання правопорушень

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Конституція України. Стаття 68.

Пам’ятай:

За здійснення правопорушення обов’язково настає індивідуальна (особиста) відповідальність. Це, так би мовити, встановлена державою “плата” правопорушника за ті негативні наслідки, шкоду, спричинені його поведінкою.

Відповідальність, як і правопорушення, є кількох видів.

1. Дисциплінарна відповідальність:

не виконано завдання, порушено дисципліну, допущено спізнення на роботу. Можливі – запис у щоденнику, оголошення догани, звільнення з роботи.

2. Адміністративна відповідальність:

порушення Правил дорожнього руху, не сплачується проїзд в транспорті; людина розпиває алкогольні напої у громадських місцях, голосно лає інших, використовуючи нецензурні слова; чіпляється до людей, заважаючи їм своєю поведінкою; туристи розпалюють багаття в лісі в заборонених місцях.

На порушників накладаються штрафи, можливе офіційне попередження, позбавлення спеціальних прав, адміністративний арешт на 15 діб. Відповідальність наступає з 16 років або відповідають батьки.

3. Цивільно-правова відповідальність:

коли порушення завдає особі чи установі, організації, державі, школі матеріальної шкоди. Цивільна відповідальність залежить від віку порушника (якщо йому менше 15років, то шкоду компенсуватимуть батьки).

4. Кримінальна відповідальність:

за найнебезпечніші правопорушення (вбивство, завдання людині тілесних ушкоджень, крадіжку, хуліганство, тощо). Такі правопорушення мають найтяжчі наслідки, тож і відповідальність буде суворішою. Їй підлягають особи з 16 років, а за деякі злочини – навіть із 14 років.

Як треба поводитись, якщо тебе затримали працівники поліції

· Не тікай та не чини опору працівникам поліції.

· У якій би ролі ти не потрапив до поліції (свідка, потерпілого, правопорушника), твої права мають відстоювати твої законні представники, насамперед батьки чи особи, що їх замінюють.

· Будь чемним з працівниками поліції, не намагайся їх залякувати своїми «впливовими» знайомствами.

· Знай свої права. Вимагай від працівників поліції пояснення причин твого затримання та обов’язкового роз’яснення твоїх прав.

· Не бреши, якщо не хочеш казати правду. Краще мовчи — ти маєш на це право.

· Обов’язково повідомляй працівникам поліції своє прізвище, ім’я, по батькові, дату народження та домашню адресу. Якщо ти приховуєш ці відомості й твоїх батьків через це не буде знайдено, тебе можуть помістити до дитячого приймальника-розподільника на ЗО діб, а це тобі не піде на користь.

Триваліше затримання (арешт) можливе тільки з санкції (дозволу) прокурора. Наприклад, коли неповнолітнього затримано на місці злочину.

Як уникнути неприємностей з боку закону.

· Не ходи вулицями сам у пізній час без дорослих, не шукай собі пригод у небезпечних місцях (на будівельних майданчиках, пустирях, у лісосмугах).

· Ніколи не відчиняй дверей квартири стороннім людям.

· Не спілкуйся з підозрілими особами, відмовляйся від їхніх доручень: щось кудись віднести або передати на словах.

· Не наближайся до п’яних та до людей, які поводяться неадекватно, бо вони можуть бути здатними до непередбачуваних дій.

· Не вживай речовин сумнівного або токсичного (клей, ацетон тощо) походження. Пам’ятай, що правопорушення, скоєне в стадії алкогольного чи наркотичного сп’яніння обтяжує провину.

· Не носи з собою предметів (ніж, кийок тощо), наявність яких може викликати підозру.

· Не будь надто самовпевненим у своїй силі, у сумнівній ситуації краще звернися по допомогу до дорослих.

Кiлькiсть переглядiв: 348